Kulturní vyžití

Vinárny, kavárny, restaurace

Vináren, kaváren a restaurací bylo po Praze neuvěřitelné množství. Každé zařízení nabízelo něco jiného, většinou se jednalo o výběr jídla, pití nebo nějakého originálního nápadu, např. restaurant U Nezdarů, kde hlavní atrakcí bylo, že v lokále měli akvárium s rybami, kde na požádání kteroukoliv rybu vylovili ihned připravili. Ve vinárně Zlatá studna měli jednoduché lavice a stoly ze dřeva, kde to bylo velmi útulné a vystupovalo se dovnitř po schodech. Obvyklé bylo, že se v restauracích pořádaly různé dny, např. gulášové, zabijačkové. V pivnicích měli zase štamgasti své vlastní sklenice a korbele s příveskem se jménem či iniciály daného štamgasty. Některé podniky také pořádaly večerní představení, kabarety. Snažili se obměňovat repertoár, ovšem za pokrytí nákladů na kapely atd. museli zvyšovat ceny za občerstvení.

 

Plesy

Plesy byly velkou společenskou událostí. Nejhezčí byly v Obecním domě a v Lucerně, v Národním domě na Vinohradech, v Národním domě na Smíchově. Své plesy měly i jednotlivé čtvrtě po Praze, ale např. na Žižkově se plesy nekonaly, protože jediným zázemím bylo divadlo Akropolis, kde to prostě nešlo, tak se odehrávaly v Národním domě na Vinohradech. Kapely, které na takových akcích hrály, byly především lidové kapely, dnešní dechovky. Tance se také uskutečnívaly ve venkovním prostředí, např. na Žofíně, kde hrála kapela v altánku a lidé tančili na vyvýšeném podiu.

Tance, které byly v té době oblíbené, byly hlavně kvapík, který byl hodně živý, a charleston. V tanečních potom mazurka, waltz, foxtrot, tango. Pohyby musely být ladné, žádné mrskání s sebou nebo dřevěné pohyby, na to se dbalo.

Na horách se pořádaly maškarní plesy, kde všichni byli oblečeni do masek. Tyto plesy se konaly po horách ve všech chatách a společenských místech. Už v té době byla hlavní na maškarních tombola, kde se daly vyhrát všelijaké ceny, i zvířata.

 

Knihy, noviny, časopisy

 Při vzniku samostatné československé republiky vyšly kolem tří stovek novin a časopisů, např. Čas, Čech, Den, Hlas národa, Národní listy, Právo lidu, Pražské noviny, Union, Venkov, atd. Nejčastěji čtené časopisy byly List paní a díek, Hvězda, Pestrý svět, atd. Časopisy v té době nebyly drahé. Četla se i Agata Christie, její detektivky už vycházely na pokračování. Noviny prodávali kameloti, kteří vykřikovali obsah hlavních zpráv, takže všichni na ulicích slyšeli základní novinky. Noviny byly k dispozici i v kavárnách, kde bylo zvykem dojít si na kávu s novinami, tam kameloti také chodili noviny prodávat. Dětské časopisy zvyklostí nebyly, za to dětské knížky byly populární, četly se před spaním. Pro ženy se prodávaly i kuchařky, např. od Magdaleny Dobromily Rettigové