Audrey Hepburn

Představovala nový typ krásy, určovala módu a eleganci, vedla neúnavný boj za dětská práva...

Audrey Hepburn je jedna z nejtypičtějších tváří filmu 20. století. Nejznámější je díky svým rolím v BEAKFAST AT TIFFANI'S, MY FAIR LADY a ROMAN HOLIDAY. Audrey představovala kombinaci šarmu, prudkosti, přitažlivosti i nevinnosti. Po její smrti v roce 1993 se stala oblíbeným objektem hodným velké úcty (již nějaký čas se nevěnovala filmu, ale práci pro UNICEF) ...bezesporu však zanechala nesmazatelný otisk ve světě filmu.

Narodila se jako dcera holandské baronky a britského bankéře v Bruselu, ačkoli se v dětství často stěhovala mezi Anglií, Belgií a Holandskem kvůli zaměstnání jejího otce. Když jí bylo pět, poslali ji rodiče do školy v Anglii, o rok později otec opustil rodinu. Tyto události byly zásadní pro budoucí vývoj osobnosti křehké herečky. V roce 1939 se vrátila k matce do neutrálního Holandska, následujícího roku však bylo Nizozemí obsazeno a rodina zakusila období strádání, v jednom období se musela i skrývat. Audrey trpěla podvýživou, která se patrně odrazila na její stále nízké váze v budoucnu. Jediná věc, která jí pomáhala rozptýlit období války byl tanec, baletu se věnovala od pěti let a byl taky předurčujícím momentem na cestě k filmu. Po válce se rodina přestěhovala do Amsterodamu a Audrey začala pracovat jako tanečnice, práce ji zavedla až k malé filmové roli v NEDERLANDS IN ZEVEN LESSEN (1948). Ve stejném roce se s matkou přestěhovala do Londýna, kde získala stipendium na baletní škole. Také kvůli její výšce nemohla s budoucností v baletu počítat, přesto dostala roli ve sboru a pravidelně se objevovala na jevišti. V roce 1952 dostala roli ve filmu THE SECRET PEOPLE, ta vedla do Monte Carla a k roli v BABY (1953). Během natáčení se setkala s Colette a slavná spisovatelka se rozhodla prosadit začínající herečku do titulní role v GIGI. Hepburn se tedy záhy objevila jako hvězda v Broadway show.

V této době dostala svoji první hlavní roli ve filmu Williama Wilera ROMAN HOLIDAY (Prázdniny v Římě, 1953) a pak přišel ještě větší úspěch se SABRINOU (1954) Billy Wildera. Audrey Hepburn získala nominaci na Oscara a od této chvíle se také stala určující módní inspirací. Bylo to díky první z mnoha dalších spoluprácí s designérem Givenchym, který navrhl její kostýmy pro tento film. Ve stejném roce začala spolupracovat s dalším hercem a producentem Melem Ferrerem, za kterého se později provdala. V padesátých letech natáčí úspěšné WAR AND PEACE (1956), THE NUN'S STORY (1959) a v BREAKFAST AT TIFFANI'S (1961). Tato role party girl Holly Golightly a její kosmopolitní elegance bude již navždy asociována k Audrey Hepburn.

V roce 1963 natočila CHARADE, film s velkým úspěchem díky roli Craryho Granta (který předtím odmítal točit film s Hepburn, kvůli jejich věkovému rozdílu). V následujícím roce hrála ve snímku, který vstoupil do filmové historie - MY FAIR LADY (1964). Koncem 60. let se přestává objevovat na plátně tak často a rozvádí se s Ferrerem. Provdala se znovu, tentokrát za italského lékaře Andrea Dottiho. V roce 1975 hrála se Seanem Connerym v ROBIN AND MARIAN, ale její další občasné role již byly různých kvalit. V roce 1980 je to ještě úspěch s THEY ALL LAUGHED, ale pak již opustila film a věnovala se práci pro hladovějící děti. Na počátku 80. let se rozvedla s Dottim a jejím partnerem se stal Robert Wolders, cestovali spolu do zemí jako Somálsko, kde navštěvovala děti, kterým se chtěla věnovat nejvíce. Od roku 1987 byla oficiálním velvyslancem dobré vůle UNICEF. O dva roky později naposledy vystupovala ve filmu Stevena Spielberga ALWAYS.

 

Zdroj: www.csfd.cz

Fotogalerie: Audrey Hepburn