Bonnie & Clyde

Bonnie Parkerová (1. 10. 1910 - 232. 5. 1934) a Clyde Barrow (24. 3. 1909 - 23. 5. 1934) byli populární zločinci, kteří se svým gangem procestovali střední část Spojených států amerických v době světové hospodářské krize v letech 1929-1933. Americkým tiskem a čtenářskou veřejností bylo jejich působení označováno za "éru veřejného nepřátelství" (v originále: public enemy era), která probíhala mezi lety 1931 a 1934.

I když dnes známe i jeho bankovní loupeže, Clyde dával zprvu přednost přepadání malých obchodů nebo venkovských čerpacích stanic. Má se za to, že gang zabil nejméně devět policistů a má na svědomí i několik vražd civilistů. Nakonec byli Clyde a Bonnie dostiženi a zabiti v Lousianě 23. května 1934.

 

Počátky

Clyde Barrow

Narodil se v městě Ellis County v státu Texas. Byl pátým ze sedmi dětí z chudé farmářské rodiny. Poprvé byl zatčen koncem roku 1926. Podruhé byl zatčen s bratem Marvinem "Buckem" Barrowem těsně po prvním zatčení za přechovávání kradené drůbeže. Přestože měl legální zaměstnání, Clyde mezi lety 1927-1929 vykrádal trezory, obchody a kradl i auta. Následovala zatčení v letech 1928 a 1929, kdy byl zatčen a v dubnu 1930 odeslán do věznice Eastham Prison Farm. Ve vězení byl sexuálně zneužíván svým spoluvězněm, kterého nakonec úderem trubkou do hlavy zabil. Byla to jeho první vražda. Po podmínečném propuštění v únoru 1932 sa stal ještě tvrdším zločincem. V pokračující zločinecké kariéře se soustřeďoval na malé obchody, potraviny, čerpací stanice; dalších asi deset až patnáct bankovních loupeží bylo přisouzených jemu a jeho bandě. Měl svou oblíbenou zbraň M1918 Browning Automatic Rifle (BAR). Jeho prioritou nebyla sláva nebo zisk z bankovních loupeží, ale především pomsta společnosti za texaský vězeňský systém, ve kterém nejvíce trpěl.

Bonnie Parkerová

Bonnie Elizabeth Parkerová se narodila ve městě Rowena ve státě Texas jako druhé ze tří dětí. Její otec Charles byl zedník, který zemřel, když jí byly čtyři roky. Svou matku Emmu přiměla k tomu, aby se přestěhovali do jižního Dallasu, ale i tam žily v chudobě. Na střední škole vynikala v kreativním psaní, vyhrála krajskou literární soutěž pro školu Cement City School, a pořizovala také rozhovory s místními politiky. 25. září 1926, těsně před svými šestnáctými narozeninami, se provdala za Roya Thorntona. Jejich společný život byl však krátký, v lednu 1929 se rozešli, ale nikdy se nerozvedli. Bonnie měla na ruce svatební prsten i v den své smrti 23. května 1934. Její muž na její smrt reagoval slovy: "Jsem rád, že zemřeli, je to lepší, než kdyby je chytili." 5. března 1933 byl Thornton odsouzen na pět let do vězení za vloupání. 3. října 1937 byl zabit strážníky, když se pokoušel o útěk z vězení Eastham Farm Prison.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Americký středozápad 1932 - 1933

Životní příběh gangsterů Clyda Barowa a Bonnie Parkerové zromantizovalo několik knih a zejména film s názvem Bonnie a Clyde, který v roce 1967 natočil režisér Arthur Penn. Hlavní postavy ve skutečnosti krutého příběhu vytvořila Fay Dunawayová a Warren Beatty. Snímek byl nominován na Oscara v devíti kategoriích a ve dvou cenu také obdržel. Gang legendární dvojice vyplenil běhou dvou let několik tuctů bank a benzínových pump na americkém středozápadě a za oběť mu přitom padlo více než 15 lidí. V květnu 1934, nedaleko Gibslandu poblíž Arcadie v severní Louisianě, jejich šedou fordku V-8 a nakonec i životy zastavila salva mužů zákona. Není bez zajímavosti, že jejich celková suma z přepadů bank a benzínových pump činila pouhých 1.500 dolarů...

Bonnie Parkerová se narodila v roce 1910 v malém městečku Roweně (Texas). Ve svých 20 letech si našla práci jako servírka v texaském Dallasu. Zde se seznámila s o rok starším Clydem Barowem a okamžitě se do něho zamilovala. Barow však ještě tentýž rok musel nastoupit 14letý trest za loupež. Po dvou letech však byl nečekaně propuštěn. Soudci stačilo čestné slovo Barowa, že bude "sekat latinu".

Po propuštění se Bonnie s Clydem opět setkali a Clayde ji představil svého nového kamaráda z vězení, se kterým naplánoval loupež. Bonnie, než aby zůstala opět osamocena, rozhodla se k oběma gangsterům připojit. Loupež se však proměnila v naprostou frašku. Auto, ve kterém prchali z místa činu mělo poruchu a tak doslova přesedlali na muly, které se pásly u silnice. Clydowi se na zvířeti podařilo uprchnout, avšak Bonnie byla místním šerifem a jeho pomocníky zadržena.

 

V době, kdy byla Bonnie ve vězení vyšetřována, spáchal Clyde několik dalších loupeží a také dvě zcela zbytečné vraždy. Když byla Bonnie bez rozsudku 17. června 1932 z vězení propuštěna, vrátila se k pronásledovanému Clydovi a jeho společníku 22letému Ralphu Fultsovi. Společně kradli auta, nejraději značku Ford V-8. Tento typ auta si Barow oblíbil natolik, že Henrymu Fordovi napsal: "Pokud budu dýchat, nepřestanu velebit Vaše skvělé auto. Pokud jsem měl příležitost, jezdil jsem výhradně s auty této značky. Svou rychlostí a bezporuchovostí to fordy s klidem každému jinému autu natřou..."

Při loupežích vždy používali zbraně, zvláště pak v případech, kdy byli po spáchané loupeži pronásledováni. Zbraň neváhala použít i Parkerová. Tím pádem se s počtem loupeží také zvyšoval počet mrtvých. Při jedné přestřelce byl zastřelen i náhodný chodec. V březnu 1933 byl z vězení propuštěn Clydův bratr Buck, který se se svou hysterickou ženou Blanche spojil s Barowem, Parkerovou a Fultsem a začali zločiny páchat společně. Policie vypátrala dům, kde se gang ukrýval a došlo k přestřelce, při které byli zabiti 2 policisté. Gangu se podařilo z obklíčeného domu uniknout. Policie však v domě našla film. Netrvalo dlouho a celý středozápad USA znal jejich tváře. Přesto v loupežích gang pokračoval. V červenci 1933 byli policií vypátráni v hospodě u Platte City ve státě Missouri. Buck Barow byl při razii policií zastřelen a jeho manželka zatčena. Clydovi a Bonnie se podařilo ve zmatku v hospodě z obklíčení uniknout. Po této události zesílil tlak veřejnosti na dopadení Barowova gangu. Snad proto se Ralph Fults rozhodl gang opustit a to mu zachránilo život.

 

Šerif Smoot Schmid, který dvojici zarputile pronásledoval se spojil s agenty FBI a připravil na ně u městečka Gibsland ve státě Louisiana léčku. 24. května 1933 - po dvou dnech čekání agenti FBI, šerif a jeho pomocníci zasáhli. Na auto bylo bez výstrahy vypáleno celkem 217 střel...

Poslední člen gangu - Ralph Fults - zemřel ve věku 82 let v dubnu 1993 v Dallasu. Jako čtrnáctiletý začal krádežemi cukroví, později se se dopustil několika vloupání a skončil ve vězení. Tam se seznámil s Clydem Barrowem, se kterými po podmínečném propuštění v roce 1932 založili slavný gang. Po smrti Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa byl Fults zatčen a odsouzen na mnoho let do vězení. Propuštěn byl při amnestii v roce 1954. Zbytek života pracoval jako dozorce v dětském útulku. Na své zkušenosti nikdy nezapomněl a dětem prý důsledně vštěpoval, že zločin se nevyplácí.

 

14. dubna 1997 se konala aukce věcí kriminálníka Clyda Barrowa, kterou uspořádala jeho sestra. Světlemodrá košile proděravělá 30 střelami a potřísněná krví byla v San Franciscu vydražena za 75.000 dolarů, přičemž vyvolávací cena byla 35.000 dolarů. Košili získalo nevadské kasino, které je hodlá vystavit pro své návštěvníky. Kromě košile sběratelé zakoupili m.j. i dětskou pušku, s níž si Clyde jako kluk hrál na lupiče (4.000 dolarů), jeho hodinky na řetízku (20.700 dolarů) a fotografie Clyda a Bonnie u šedé fordky (27.600 dolarů). Dražba věcí celkově vynesla částku 145.000 dolarů. Část získaných peněz je určena na vybudování společné hrobky pro proslulé hříšníky v texaském Dallasu, čímž by mělo být vyplněno přání Bonnie Parkerové. Ta totiž krátce před svou smrtí napsala báseň, ve které touhu ležet v hrobě vedle Clyda Barowa vyjádřila.

 Zdroj: https://kriminalistika.eu/muzeumzla/bonnie/bonnie.html

            https://cs.wikipedia.org/wiki/Bonnie_a_Clyde

Fotogalerie: Bonnie & Clyde

Bonnie a Clyde: film 1967