Účesy

Nejen móda, ale i politická či ekonomická situace nutila ženy v průběhu minulého století měnit účesy. Například ženy, které během 1. světové války nastoupily na místa mobilizovaných mužů, musely začít nosit kromě jednoduchého oděvu i praktický účes. Od té doby nadlouho v módě zmizelo kouzlo dlouhých vlasů. Nastoupil trend krátkého a praktického účesu.

Další revolucí byly možnosti trvalé ondulace či barvení. V současnosti zase vedou nepravidelné třásňovité střihy, které jsou zdůrazňovány gely a vosky, a melíry ve všech barvách.

20. léta
Po válce si mnohem širší okruh ženské činnosti vyžádal účes, který vydržel pracovní nasazení i sportovní nadšení. Revolucí bylo mikádo a okouzlující vlny.

30. léta
Pokračuje trend 20. let. Vlasy jsou stále krátké, maximálně po ramena. Nejčastěji byly u obličeje zachovány vlny a zbylé vlasy zformované do ruliček.

 

40. léta
Nástup vodové ondulace. Natáčení vlhkých vlasů na natáčky vlasy neničí a umožňuje variabilitu účesu.

 

Trendy doby

Nejčastěji převládaly obecně vlny. Pro všechny vlasy byl typický krátký střih. Vlasy se kulmovaly, natáčely a velmi populární byly tzv. "pokládané vlny". Výhodou těchto účesů bylo, že vypadaly vždy velmi elegantně, žensky a dodávaly pocitu a vzhledu objemných vlasů.

V ČR vnizkaly (především v Praze) kadeřnické salony, které se těšily velké popularitě. Ve městě jich bylo plno. Většinou byly rozděleny na dvě části: zadní část pro dámy a přední pro pány. Velmi často se do účesů přidávaly různé vlasové ozdoby, příčesky, prstýnky, lokýnky atd. Byla to móda, záplava, asi nikde bychom v té době nenašli dlouhovlasou ženu, která má ledabyle smotané vlasy v gumičce. Žena vždy dbala na dokonalou úpravu svého zevnějšku, dbalo se na perfektní sladění a použití nejlepších materiálů.

 

Zdroj: https://www.ahaonline.cz/clanek/trapasy/30763/zenske-ucesy-jak-se-menily.html

            FORMÁČKOVÁ, M.: Zita Kabátová - Moje První republika, 2007, Praha: BVD, 1.

 

 

Fotogalerie: Účesy