Coco Chanell

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel, byla významnou francouzskou módní návrhářkou, která je považována za klíčovou osobnost v oblasti utváření šatníku tehdejší moderní ženy. Od poloviny 20. st. pak Coco Chanel se svou haute couture udávala tón celému módnímu průmyslu.

Gabrielle Chanel se narodila ve rancii roku 1883 jako druhá nemanželská dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Gabrielle měla čtyři sourozence: dvě sestry, Julii a Antoinettu, a dva bratry, Alphonse a Luciana. Po smrti matky v jejích dvanácti letech, dal otec všechny své děti do klášterního sirotčince v Aubazinu. Gabrielle společně Julií však byla později přijata do klášterní školy. Ve dvaceti letech začala Gabrielle pomáhat své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins a záhy si získala pověst mimořádně schopné švadleny. V letech 1905-1908 si po večerech navíc přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích, které se nacházely buď přímo v Moulins, nebo ve Vichy. Zde také získala svou přezdívku Coco, což ve francouzštině znamená dušičko nebo miláčku. Seznámila se tu také s bohatým chovatelem koní Etiennem Balsanem, vlastníkem zámku v Royallieu u Compiégne, a dostala se tak do vyšší společnosti. Později poznala dalšího osudového muže Arthura Capela, přezdívaného Boy. S jeho podporou otevřela v Paříži a Deauville několik obchodů s luxusními klobouky, kde časem rozšířila sortiment o sportovní oblečení. V roce 1916 si pak Coco Chanel otevřela svůj první salon, a to ve známém luxusním francouzském letovisku Biarritz. Následovala první ucelená kolekce, v níž se objevily originální košilové šaty (jednodílný, volný oděv, který se nosil bez korzetu, svázaný v pase, nebo na bocích), či již proslavené malé černé. Dále do dámské módy zavedla Coco Chanel úplet, který byl do té doby považovaný za materiál vhodný jen na výrobu prádla.

Jejím cílem nebylo jen rozšířit módu aristokracie a vyšších tříd do "ulic", ale i umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a aby se zároveň cítila pohodlně. Jejím krédem byla tedy funkčnost a prostota. Coco Chanel způsobila revoluci v oděvním průmyslu, když její podniky měly ve 30. letech na 3 500 zaměstnanců. V té době byla nejbohatší módní návrhářkou Francie. Říkalo se jí královna módy a stala se jedním z nejlepších módních návrhářů 20. století.

S výjimkou jediného butiku (kde se prodával její slavný parfém v charakteristickém flakonu, Chanel č. 5) zavřela Coco Chanel po vypuknutí 2. sv. války všechny své salony. Válku Coco Chanel prožila s německým diplomatem H. G. von Dicklagem a také se v té době přátelila se s Waltrem Schellenbergem. Proto byla podezřelá z kolaborace s nacisty a po osvobození musela jako „zrádkyně“ odejít do Švýcarska, kde posléze strávila devět let. V roce 1954 však svůj pařížský butik opět otevřela.

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 ve věku 88 let. Značku Chanel od té doby zastupuje Karl Lagerfeld.

Coco se nikdy nevdala, třebaže jejím životem prošla řada mužů. Za zmínku stojí např. ruský velkokníže Dmitrij Romanov (spojovaný s případem Rasputinovy vraždy), který ji věnoval "perly Romanovců", nebo francouzský malíř a žurnalista Paul Iribe¨.

Kariéra

Coco Chanel byla původem venkovské děvče; neměla tedy postavení, peníze ani vzdělání. Měla však neobyčejnou povahu, která ji umožnila předběhla svou dobu - čas, kdy společnost bránila ženám projevit svou přirozenost. Coco byla v podstatě kurtizánou, která využívala pomoci a podpory mužů, a kariéra módní návrhářky byla důsledkem jejího tvořivého ducha i touhy po nezávislosti.

Když Coco ve 20. a 30. letech přepracovala pánské střihy na pohodlné dámské oblečení pro volný čas, tak prakticky vynalezla sportovní oblečení. Navíc propagovala své kreace (včetně pletených vest, žerzejových kostýmků, svetrů a námořnických kalhot) tím, že je sama nosila. Nezbytnou součástí jejího šatníku se staly „malé černé šaty“, které vycházely z jednoduché košilové linie. Řada jejích doplňků zahrnovala kabelky, pásky, šály, bižuterii a Coco mimo jiné zavedla i „pážecí účes“. S pomocí parfuméra Ernesta Beauxe vytvořila v roce 1921 klasický parfé Chanel No. 5. Vrchol její kariéry přišel v roce 1954, kdy v 71 letech přerušila odpočinek a vytvořila snad nejtrvalejší a nejslavnější typ oděvu - kostým „Chanel“. Ten se sestává z krátkého saka bez límce a sukně po kolena. Díky jednoduchosti, eleganci a kráse ho stále nosí ženy na celém světě.

V časech největší slávy oblékala Coco Chanel známé osobnosti, hvězdy a módní ikony své doby, mezi než se například řadí Audrey Hepburn, Grace Kelly či Jacqueline Kennedy, a v její dílně vznikaly i mnohé divadelní a filmové kostýmy.

Slavné výroky

  • Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.
  • Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Fotogalerie: Coco Chanell